Dieta Cambridge
Choroba

alkoholizm jako choroba

Alkoholizm to zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanych napojów alkoholowych. Zazwyczaj uzależnieniu poddają się mężczyźni, choć w ostatnich latach znacznie wzrósł procent kobiet spożywających nadmierne ilości alkoholu.

Badania dowiodły, że aż 94% alkoholików potwierdza zaburzenia życia rodzinnego, 84% ma problemy w kontaktach z ludźmi, a 82% przyznaje się do problemów finansowych. Problemy z prawem ma 51% osób uzależnionych, a 57% osób pod wpływem alkoholu zastosowało przemoc wobec bliskich. Jak więc przy takich statystykach pomóc osobie uzależnionej? Przede wszystkim jak żyć z alkoholikiem ze świadomością, że nie ma on wpływu na swoje uzależnienie. Nie wiadomo kiedy znów spożyje nadmiar alkoholu i czy nie będzie agresywny wobec bliskich. By móc żyć z alkoholikiem i tworzyć normalny związek czy rodzinę niestety nie da się zaakceptować choroby, trzeba więc podjąć z nią walkę, na co zazwyczaj się chce się zgodzić osoba uzależniona, twierdząc, że nie jest przecież chora.

Alkoholik zazwyczaj twierdzi, że nie pije z przymusu, wymyślając coraz to nowe powody sięgnięcia po alkohol. Zazwyczaj są to nawarstwiające się problemy, stres, przemęczenie. Dlatego też znaczny ułamek uzależnionych nie chce się podjąć leczenia alkoholizmu.

A więc jak namówić alkoholika na leczenie? Choć niekiedy to trudne należy uświadomić choremu problem. Alkoholik musi zrozumieć jaką krzywdę wyrządza najbliższym. Jeśli sam zdecyduje się na leczenie ogromne są szanse na wyleczenie. Jeśli jednak rozmowy nie dają oczekiwanego rezultatu konieczne jest zgłoszenie na przymusowe leczenie.

W każdym mieście znajduje się wspólnota Anonimowych Alkoholików, terapii powinny poddać się nie tylko osoby uzależnione, ale również członkowie rodziny. Istnieje również mnóstwo numerów tzw. niebieskich linii, pod którymi osoby uzależnione, jak i żyjące w bliskim kontakcie z uzależnionymi mogą uzyskać wsparcie i wskazówki odnośnie zgłoszenia na leczenie.

Przede wszystkim nie wolno nam tracić nadziei, każdy uzależniony może zostać wyleczony, nigdy nie jest za późno, ale jak najszybciej należy zakończyć krzywdy jakie wyrządza alkohol. Pamiętajmy, że alkoholik nie jest świadomy, jakie cierpienie wyrządza, to członkowie rodziny muszą podjąć decyzję o leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *